Про проблеми та потреби жителів прифронтової Луганщини

В Северодонецке сделали опасную находку  Вчера, 13 февраля, около 20:00 на улице Ломоносова в Северодонецке патрульные обнаружили у мужчины носовую часть из противотанкового гранатомета с запалом.  Об

Журналісти медіа платформи «Діалог» завітали до гуманітарного штабу «Проліска – Золоте». Координаторка Лариса Гриценко розповіла про ситуацію на території прифронтової Луганщини та про проблеми ВПО й місцевих мешканців.

Об этом сообщает Футляр от виолончели


– Яка зараз ситуація біля лінії зіткнення?


­– Наша організація почала роботу в місті Золоте з лютого 2018 року. Ось уже буде два роки, як ми працюємо на лінії зіткнення. Ми працюємо під керівництвом Євгена Капліна. Це людина, яка постійно піклується про людей, які живуть в даний час на лінії зіткнення в Донецькій і Луганській областях. Співробітники наших штабів, у нас їх 10, теж всі фахівці високого класу. Вони піклуються про людей, які опинилися в складних життєвих ситуаціях під час військового конфлікту.


Що стосується лінії зіткнення, то з Нового року дуже погіршилася ситуація в населених пунктах: Золоте-4, Хутір Вільний. Систематично йдуть обстріли. 18 січня ми дізналися про те, що постраждав будинок мирного жителя на вулиці Друга Вільна. Також зараз дуже напружена ситуація в смт Новотошківське і в с. Оріхове. Повинна зауважити, що село Кримське, яке знаходиться в Новоайдарському районі, це теж наша локація, в якій ми працюємо. На сьогоднішній день в районі Кримського є представники ЗСУ і там систематично відбуваються бойові дії. Тобто населення перебуває в постійній напрузі, постійному переживанні про те, що відбувається в їхніх населених пунктах.


– Які гуманітарні проблеми є в прифронтових районах?


– Основною проблемою є відсутність доступу до медицини. Населені пункти, які знаходяться на лінії зіткнення: Золоте, Золоте-4, Катеринівка, знаходяться в скрутному становищі, тому що дуже мало забезпечені транспортом. У село Катеринівка всього 2 рази в тиждень заходить один рейс автобуса, який може супроводжувати людей в бік Горського, Лисичанська. У Попасну транспортне сполучення даного населеного пункту відсутнє. Маломобільні, лежачі люди наймають приватний транспорт для транспортування в лікарню, Пенсійний фонд, податкову інспекцію і в ті інстанції, в яких у них виникає потреба. Найманий транспорт, тобто приватне перевезення, коштує близько 250-500 гривень за рейс, в залежності від відстані та населеного пункту, куди необхідно їхати.


Також однією з важливих проблем є відсутність робочих місць. Люди, які втратили роботу, зараз не можуть працевлаштуватися.


Відсутній доступ до самозайнятості. На це потрібно звернути особливу увагу. Люди передпенсійного віку хотіли б працювати, але, проживаючи в місті Золоте-4 і селі Катеринівка, у них обмежена можливість виїжджати для знаходження робочих місць в районному центрі або ж у містах: Гірське, Лисичанськ і Сєвєродонецьк.


Однією з основних проблем лінії зіткнення є відсутність палива в зимовий час. Тобто, суми грошей, яку виділяють для опалювального сезону, не вистачає для закупівлі вугілля і дров. Якщо люди, що живуть поруч з лісосмугою, раніше могли збирати дрова і користуватися ними під час опалювального сезону, то в даний час немає такої можливості, у зв’язку з тим, що зараз заміновані території біля їх будинків. Доводиться купувати, а грошей для цього недостатньо.


– Які основні функції та напрями роботи гуманітарної місії «Проліска»?


– Гуманітарна місія «Проліска» є партнером УВКБ ООН, завдяки чому і здійснюється вся наша діяльність. Найголовнішим моментом нашої роботи є проведення моніторингів. Їх ми проводимо по всіх наших локаціях. Працюємо ми в 25 населених пунктах. Ми систематично виїжджаємо на проведення моніторингів та доносимо про ситуацію в цих населених пунктах.


У момент обстрілу, коли страждає житло, ми перші виїжджаємо на обстріли і надаємо людям допомогу. Тобто, видаємо матеріали швидкого реагування: це тарпаулін або ж плівка, цвяхи, в разі потреби – дошки.


Також ми надаємо людям допомогу в соціальному супроводі в лікарні та інші державні установи. Допомагаємо з оформленням групи інвалідності. Можемо надати допомогу в оформленні особистої документації, коли у людини пропадають, з якихось причин, особисті документи.


Якщо ж у нас не виходить допомогти людині, у нас є партнери – «Право на захист». Ми робимо переадресацію на цю організацію, і вони надають допомогу даному бенефіціару.


– В яких населених пунктах працює «Проліска»?


– Гуманітарна місія працює по всій лінії зіткнення. У нас є 7 штабів, які знаходяться на території Донецької області, а ще 3 штаби знаходяться на території Луганської області.


У Луганській області – це Золоте, Станиця Луганська і Щастя.


Що стосується наших локацій, то це всі населені пункти, які знаходяться на лінії зіткнення. Тобто, п’ятикілометрова зона лінії зіткнення і двадцятикілометрова зона. Всі населені пункти, які потрапляють в цю категорію, отримують нашу допомогу.


У нас є гаряча лінія в головному офісі, який знаходиться в Харкові, і в офісі УВКБ ООН, який знаходиться в Сєвєродонецьку. Туди надходять дзвінки від бенефіціарів, які потребують нашої допомоги.


– З якими питаннями до вас найчастіше звертаються мешканці прифронтових районів?


– Наш гуманітарний штаб, як і всі штаби, які працюють на лінії зіткнення, надає допомогу буквально з усіх питань. Як правило, до нас найчастіше звертаються переселенці, які опинилися в складних життєвих умовах. До нас люди приходять навіть з проханням знайти житло на ніч. Бувають такі моменти, що у людини повністю відсутні гроші, продукти харчування, одяг.


До нас приходять люди за оформленням пропуску через КПВВ. Пропуск оформлюється протягом тижня. Для ВПО і місцевих мешканців ми проводимо анкетування. Після анкетування, у разі потреби, ми надаємо допомогу в розмірі 6 тис.₴


– Ви втілюєте в життя дуже багато проєктів. Розкажіть про них.


– Наша організація надає допомогу всім людям, які проживають на лінії розмежування. Є школи, садочки, які потрібно ремонтувати. Ми зробили ремонт в Тошківській школі – змогли надати допомогу в ремонті однієї з класних кімнат, де в даний час є спортзал.


Ми надаємо допомогу проєктам в Новотошківському клубі, де розташована ВЦА. В даний час цей населений пункт потребує турботи і уваги, тому що постійно відбуваються обстріли. На прохання голови Новотошківської ВЦА, «Проліска» проводить ремонт підвального приміщення, де буде бомбосховище.


У минулому році «Проліска» подарувала житло 18 сім’ям з зони бойових дій. Це перший в світі пілотний проект, завдяки якому люди, що живуть в зоні бойових дій, змогли отримати житло на мирній території. 74 людини зараз живуть в мирних умовах.


Також наша організація, крім великих проєктів, здійснює і маленькі проєкти. Є громадські організації, організації, які приділяють увагу людям похилого віку, такі як Попаснянський територіальний центр.


У Попасній нами організована зона, де людина, що потребує засоби реабілітації, може взяти на прокат милиці, ходунки, тростини тощо.


– Розкажіть про соціальний хаб, який працює на базі штабу.


– Завдяки спільній роботі з іншими організаціями та завдяки волонтерам, в штабі є соціальний хаб і соціальний гардероб. У соціальному гардеробі знаходяться речі для потребуючих. У нас також є можливість надати допомогу в ксерокопіюванні документів, в оформленні перепусток і в доступі до інтернету.


– Яка роль міжнародних організацій в роботі гуманітарної місії?


– Наш основний партнер – Агентство ООН у справах біженців. Крім цього, ми працюємо з усіма гуманітарними організаціями Луганської області. У тісному контакті також працюємо з волонтерами, тому можемо надати інформацію міжнародним організаціям про те, кому потрібна допомога.


Публікація підготовлена проєктом «Створення інтерактивної медіа платформи «Діалог» в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швеції та Швейцарії.


Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю автора та Громадської організації «Громадський Дім» і жодним чином не відображає точку зору Програми та урядів Данії, Швеції та Швейцарії. Думки та погляди Програми та урядів Данії, Швеції та Швейцарії можуть не співпадати з позицією автора.


Джерело статті: “https://tribun.com.ua/65944”

ТОП новости

Вход

Меню пользователя